GALERIJA MEDUZA

sobota, 15. 3. 2025

Vodnica: Bojana Čampa je diplomirala na Filozofski fakulteti v Ljubljani na katedrah za umetnostno zgodovino in zgodovino. Več kot deset let je delovala kot galeristka v zasebnih galerijah. Napisala je številne likovne kritike, nastopala v vlogi kustosinje na razstavah sodobne likovne umetnosti in pripravljala ter vodila avtorske programe povezane z domačo in tujo kulturno dediščino. Leta 2019 avtorsko sodelovala pri projektih “Evropska sredstva povezujejo” (2020–2021) in “Fabiani Plečnik Vurnik – Oblike za novo demokracijo” (2019–2021). Na JAK se je v letu 2022 zaposlila kot vodja projekta »Slovenija, osrednja gostja mednarodnega knjižnega sejma v Frankfurtu – model trajnega uveljavljanja slovenske literarne ustvarjalnosti v tujini«.

Razstava predstavlja sedem primorskih slikark različnih generacij: Miro Ličen (1950), Majdo Skrinar (1963, Fulvio Grbac (1968), Beti Bricelj (1974), Joni Zakonjšek (1974), Laro Jeranko Marconi (1984) in Iro Niero Marušič (1989).

Njihova dela – prevladujejo slike na platnu, dopolnjujejo jih akvareli in grafika –, so Obalne galerije Piran pridobile z rednimi odkupi, nagradami na Ex-temporu Piran in donacijami. Ker je manjši prostor Galerije Meduza narekoval izbor, so nekatere umetnine žal, tudi ob tej priložnosti ostale v depojih: slike Barbare Čižmek in Arelene Zakonjšek, dela na papirju Aljoše Križ, Klavdije Marušič in Katje Smerdu ter keramike Tanje Krstov, Kristine Rutar in Nataše Sedej; večja skulptura Gail Clair Morris pa je, kot edino žensko likovno delo, na ogled na vzporedni skupinski razstavi Miscellaneazgodbe in likovna dela iz depojev Obalnih galerij Piran v koprski Galeriji Loža. Med skromnim naborom slikark in kipark v zbirkah vsekakor pogrešamo tudi ustvarjalke, ki delujejo na področju vedno bolj priljubljenih in uveljavljenih intermedijskih likovnih praks.  

Razstava se ne poglablja v posamezne umetniške izraze in avtorske, osebne poetike. Njen skupni imenovalec sta spol in status v zbirki, predvsem pa pripadnost primorskemu prostoru, iz katerega umetnice izhajajo in v katerem ustvarjajo. Prepoznavne pa niso le v svojem domačem okolju, vse so že znana in priznana imena, ki tvorno sooblikujejo slovenski likovni prostor ter jih pogosto opazimo tudi na referenčnih skupinskih razstavah doma in v tujini.

Po številu avtoric in del manjša občasna postavitev nazorno odraža veliko odsotnost umetnic v zbirkah Obalnih galerij Piran. Potrjuje tudi čezmerno neskladje med bogato aktivnostjo žensk na aktualnem likovnem prizorišču in skromnem številu njihovih del v javnih zbirkah. Če je bilo do 90. let predstavnic na tem področju res manj, in jih zato ne najdemo niti v zbirkah, je nerazumljivo, da se niti pozneje, ob prodoru mlajših generacij, njihov položaj ni veliko izboljšal. A novejši odkupi, ki so večkrat usmerjeni prav v žensko umetnost, postopoma polnijo dolgoletno vrzel.

PROGRAM IZLETA:

Odhod iz Ljubljane (Tivoli) ob 7h in vožnja do Kopra ter po prihodu sprehod skozi mesto. Ogled znamenitosti z vodnikom. Sledi obisk galerije Meduza in ogled razstave Primorske slikarke iz zbirk obalnih galerij Piran. Sledi nekaj prostega časa za sprehod, kosilo…  ter nato vožnja do Izole. Obiskali bomo cerkev Marije Alietske, najstarejšo cerkev v Izoli, ki je posvečerna Marijinemu vnebovzetju. Cerkev je prvič omenjena leta 1303, kar potrjuje značilna romanska zasnova cerkve, vendar so nekatera arheološka raziskovanja razkrila, da je cerkev na tem mestu kjer danes stoji, obstajala že prej, verjetno okoli prve polovice 11. stoletja. Sledi vožnja v Korte. Obiskali bomo župnijsko cerkev sv. Antona Puščavnika, ki ima prekrasne baročne oltarje, glagolaški napisi na kustodiji pa so iz leta 1468. Vožnja do Padne, slikovite vasi, ki je tesno pozidana v jugozahodnem koncu Šavrinskega gričevja. Čaka nas še postanek v Krkavčah, ki so najbolj poznane po megalitu – kamnitem stebru iz keltskega obdobja. Povratek v Ljubljano, kamor bomo prispeli v zgodnjih večernih urah.

Cena izleta:

55 pri min. 25 prijavah

47 pri min. 35 prijavah

40 € pri min. 45 prijavah

V ceno je vključeno: voden ogled razstave, voden ogled znamnitosti brez vstopnin, prevoz na omenjeni relaciji z vsemi spremljajočimi stroški, vodenje vodiča z licenco, stroški rezervacij in organizacije, DDV.

V ceno ni vključeno: vse, kar ni omenjeno v programu.

Prijave zbiramo do zasedenosti prostih mest na email naslov: info@ines-tours.si.

Več informacij lahko dobite na telefonski številki: 040 222 548.

Ob prijavi boste prejeli račun z vsemi potrebnimi napotki glede plačila.

Program je istočasno tudi obvestilo o odhodu.

Splošni pogoji so sestavni del programa in jih dobite na agenciji.

Vabljeni!