Bojana Čampa je diplomirala na Filozofski fakulteti v Ljubljani na katedrah za umetnostno zgodovino in zgodovino. Več kot deset let je delovala kot galeristka v zasebnih galerijah. Napisala je številne likovne kritike in strokovne članke na temo likovne umetnosti, nastopala v vlogi kustosinje na razstavah sodobne likovne umetnosti in pripravljala ter vodila avtorske programe povezane z domačo in tujo kulturno dediščino. Leta 2019 je sodelovala pri knjigi »Poklon Ljubljani – obnova Cukrarne/Hommage to Ljubljana – Renovation of Cukrarna« (2019) ter projektih »Evropska sredstva povezujejo« (2020–2021) in “Fabiani Plečnik Vurnik – Oblike za novo demokracijo« (2019–2022) kot soavtorica projekta in knjige. Med leti 2022-2023 je bila na JAK zaposlena kot vodja projekta »Slovenija, osrednja gostja mednarodnega knjižnega sejma v Frankfurtu – model trajnega uveljavljanja slovenske literarne ustvarjalnosti v tujini«.

Na mednarodnem področju od leta 2022 sodeluje z European Cultural Academy (ECA, Venice) kot predavateljica na mednarodnih poletnih študentskih kampusih v Benetkah, s področja interpretacije arhitekturne dediščine pod naslovom ‘Branding in Architecture’. Leta 2024 je bila tudi gostujoča predavateljica na univerzi za Arhitekturno inženirstvo, Al Ain (UAEU – College of Arhitectural Engineering) v ZAE.

DATUM IZLETA: sobota, 30. 8. 2025

PROGRAM IZLETA:

Ob 9. uri se bomo zbrali pri cerkvi sv. Janeza Krstnika v Trnovem in se podali po poti treh velikih arhitektov, Fabianija, Plečnika in Vurnika. Pot nas bo iz Trnovega vodila do NUK-a in nato do Križank, ki so kot samostan služile vse do leta 1949, ko je bil kompleks v celoti podržavljen. Leta 1952 so predstavniki mesta povabili arhitekta Jožeta Plečnika, da preoblikuje takrat že precej dotrajan samostan v šolo za Umetno obrt. Nadaljevanje poti do Čevljarskega mostu, za katerega je Plečnik narisal načrte ob koncu dvajsetih in na začetku tridesetih let 20. stoletja. Nov betonski most, ki naj bi upošteval izhodišča starega Čevljarskega mostu s stojnicami ali delavnicami ob straneh, vendar pa je arhitekt kasneje svojo odločitev spremenil. Mimo Kongresnega trga se bomo sprehodili do Tromostovja, ki je bilo 28. julija 2021 uvrščeno, kot del vodne osi mesta, na seznam Unescove svetovne dediščine v okviru vpisa Dela Jožeta Plečnika v Ljubljani – urbano oblikovanje po meri človeka. Od tu nas bo pot vodila do tržnice, kjer se bomo okrepčali s prigrizkom in pokušali nekaj vrst slovenskih vin.

Po okrepčilu in počitku nas čaka ogled Plečnikove tržnice, ki jo je arhitekt oblikoval med letoma 1931 in 1939. Ogled bomo preko Prešernovega trga nadaljevali proti Miklošičevi cesti, kjer se bohoti Vurnikova hiša oziroma nekdanja Zadružna gospodarska banka na Miklošičevi ulici. Je ena najznamenitejših ljubljanskih stavb. S svojim bogato okrašenim pročeljem deloma izstopa iz okvira svojega, sicer podobno živopisnega secesijsko obarvanega dela mesta. Leta 1921 jo je zgradil arhitekt Ivan Vurnik, velja pa za enega najlepših primerov arhitekture narodnega sloga. Na Miklošičevi ulici bomo občudovali še nekaj Fabianijevih mojstrovin. Ogledali si bomo Bambergovo hišo, Miklošičev park, Krisperjevo hišo, nato pa se ustavili v Starem Tišlerju, kjer si bomo privoščili pravo domače kosilo.

Po kosilu se odpravimo še mimo Plečnikove zavarovalnice, ki navzven deluje kot palača, po funkciji pa je zasnovana kot poslovno-stanovanjski objekt.

Sprehod do avtobusnega postajališča in vožnja z mestnim avtobusom do cerkve sv. Frančiška Asiškega v Šiški, ki je ravno tako uvrščena na seznam Unescove svetovne dediščine v okviru vpisa Dela Jožeta Plečnika v Ljubljani – urbano oblikovanje po meri človeka.

Po končanem ogledu se odpravimo do avtobusnega postajališča, saj je naše raziskovanje arhitekturne dediščine v Ljubljani s tem zaključeno.

Cena turističnega aranžmaja: 57 € pri minimalno 20 prijavah

Cena vključuje: strokovno vodstvo, pokušino vina in prigrizek, kosilo, stroške organizacije in rezervacij, DDV.

V ceno ni vključeno: vozovnica za mestni prevoz z avtobusom, vse, kar ni omenjeno v programu.

Program je narejen v sodelovanju z Bojano Čampa, ki je s Stanetom Jeršičem izdala knjigo Fabiani, Plečnik, Vurnik – Oblike za novo demokracijo, ki jo lahko naročite pri nas. Cena knjige je 46,00 €, za darilo pa vsak dobi čudovit ovitek iz trdega kartona z natisnjeno ovojnico. Če bi želeli, lahko Bojana knjigi doda oz. napiše tudi posvetilo avtorjev. Knjiga je dvojezična SLO-AN, vsebuje preko sto, večinoma barvnih in nekaj črnobelih fotografij z osupljivimi posnetki detajlov, perspektiv, panoramskih pogledov in celostranskih arhitekturnih ambientov.

Prijave za udeležbo na aranžmaju in za naročilo knjige zbiramo do zasedenosti prostih mest na email naslov:

info@ines-tours.si.

Minimalno število oseb je 20, maksimalno pa 30.

Več informacij lahko dobite na telefonski številki: 040 222 548.

Ob prijavi boste prejeli račun z vsemi potrebnimi napotki glede plačila.

O KNJIGI:

https://new.express.adobe.com/webpage/RLkxUhnqYvdZm?

https://new.express.adobe.com/webpage/iglMA4PCwHj7K?

Plečnikova Slovenija in knjiga:

https://new.express.adobe.com/webpage/4VaGef3unsNMt

RAZSTAVA V NARODNEM MUZEJU:

https://www.nms.si/si/medijsko-sredisce/press/2021/12/153-Sporocilo-za-javnost-Oblike-za-novo-demokracijo-Fabiani-Plecnik-Vurnik

PREDSTAVITEV PROJEKTA in virtualna razstava na straneh Ministrstva za kulturo RS:

https://www.gov.si/zbirke/projekti-in-programi/pionirji-slovenske-sodobne-arhitekture-fabiani-plecnik-in-vurnik-oblike-za-novo-demokracijo/